Płockie Dni Fotografii

Płockie Dni Fotografii

Organizatorem Płockich Dni Fotografii jest Fundacja Fotografia Polska we współpracy z Urzędem Miejskim w Płocku, który dofinansował przedsięwzięcie. Patronat nad tym wydarzeniem przyjął Prezydent m. Płocka Pan Andrzej Nowakowski. Patronat artystyczny sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików.

Fundacja Fotografia Polska powstała w roku 2018 w Płocku, jako organizacja pozarządowa, mająca na celu promocję fotografii polskiej.

Szczególny nacisk położyć pragniemy na ukazanie pełnego spectrum fotografii polskiej w przekroju historycznym i współczesnym.

Chcemy to robić w Płocku, w mieście w którym działał dr. Aleksander Maciesza. Człowiek wielce zasłużony dla m. Płocka, ale również dla fotografii polskiej (autor pierwszej „Historii fotografii polskiej”).

Fundacja swoją działalność merytoryczną rozpoczęła w 2020 roku, dzięki wsparciu Urzędu Miasta, dwoma wystawami: Ze zbiorów dr A. Macieszy (wystawa we wrześniu w TNP) oraz Fotografowie Płoccy (wystawa w listopadzie w Galerii PTF w galerii Wisła)

W tym roku fundacja podjęła się organizacji Płockich Dni Fotografii.

Urząd m. Płocka w ramach konkursu zaakceptował projekt Fundacji i przyznał dotację na jego realizację.

Płockie Dni Fotografii odbędą się w dniach 10 – 25 września br. z ekspozycją 10 wystaw.

W ramach imprezy pokazanych zostanie sześć wystaw znanych polskich twórców fotografii, wystawa młodej płockiej fotografii z udziałem fotografów poniżej 20-stego roku życia oraz wystawy towarzyszące doproszonych fotografów.

Do udziału zostali zaproszeni fotograficy : członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików – Inez Baturo, która także reprezentuje Andrzeja Baturo, wybitnego reportażystę, Teresa Solarz, Jan Drzewiecki, Piotr Targosz i Zbigniew Furman. Ponadto zaproszono fotografów z Płocka – Annę Jamowską, Krystynę Falkowską oraz Sławomira Kowalczyka. Wystawą towarzyszącą będzie wystawa młodej płockiej fotografii zatytułowana – Płockie Young Photo.

W ramach partnerskiej współpracy z instytucjami kultury działającymi na terenie miasta Płocka pozyskano dla przedsięwzięcia sale wystawowe w Domu Darmstadt, Młodzieżowym Domu Kultury, Towarzystwie Naukowym Płockim, Spółdzielczym Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowo Lokatorskiej, Galerii Płockiego Towarzystwa Fotograficznego, Teatrze Płockim, Galerii „W bramie” Nowy Rynek 10, I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych oraz w Lisiej Jamie.

Celem Płockich Dni Fotografii jest przybliżenie sztuki fotografii w zakresie dokumentalnym i artystycznym oraz pokazanie dobrej polskiej fotografii mieszkańcom Płocka oraz gościom odwiedzającym prezentowane wystawy.

Autorzy wystaw:

Andrzej Baturo – (ur. 16 maja 1940 w Wilnie, zm. 9 czerwca 2017 w Bielsku-Białej ) – wybitny polski fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. W latach 70. pracował w Warszawie jako fotoreporter prasowy: „Na Przełaj”, „Razem”, „itd.”, „Polityka”. Dwukrotnie zdobył tytuł Fotoreportera Roku, kilkakrotnie był laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Uczestniczył w wystawie World Press Photo w Hadze. Pełnił funkcje Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, wydawca. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii. Fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Wybitny reportażysta.

Inez Baturo – W roku 1999 została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (numer legitymacji 770), a w 2004 wiceprezesem Okręgu Górskiego ZPAF. W swojej twórczości koncentruje się głównie na pejzażach, choć ma na swoim koncie również fotografię teatralną, portretową, dziecięcą i mody. Swoje prace publikowała m.in. w “Playboyu“, “Voyage“, “Podróżach”, “National Geographic” .  Jest autorką dwóch albumów fotograficznych pt. Beskidy oraz Cieszyn oraz przetłumaczyła z języka angielskiego Historię fotografii światowej autorstwa Naomi Rosenblum.

Jan DrzewieckiCzłonek Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka w Płocku. Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą, a także członek jury konkursów fotograficznych. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych. Ostatnio odnosi sukcesy w międzynarodowych konkursach, w tak mało znanej dziedzinie fotografii, jaką jest diaporama.

Zbigniew Furman – Pracę fotoreportera zaczynał Życiu Warszawy na początku lat siedemdziesiątych XX w. W stanie wojennym prowadził zakład fotograficzny a następnie studio fotografii reklamowej. Współpracował od pierwszego numeru z Życiem / z kropką /, z którego przeszedł do tyg. Wprost gdzie przez 11 lat kierował działem fotografii. Od 2008 pracował przez 7 lat w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa / głównie atelierowa/. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor 17 wystaw  indywidualnych i współautor wielu wystaw zbiorowych. Juror w najbardziej znaczących konkursach fotograficznych.
Od wielu lat członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek stowarzyszenia ZAiKS

Teresa Solarz urodzona w 1966 roku w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczka licznych plenerów środowisk twórczych, brała udział w Sosnowieckich Spotkaniach Artystycznych i wystawach poplenerowych w latach 2011-2014 oraz w 2018. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej “FOTOPEIN”, (2014, 2015, 2016, 2017, 2018), brała udział w wystawach pokonkursowych m.in. „Tylko jedno zdjęcie”, Salon Fotografii Artystycznej Żary, Biennale krajobrazu – Kostrzyń. Wystawa indywidualna „Fotografie” była prezentowana w Galerii „Ciasna” w Jastrzębiu Zdroju (2015). Prezentacja autorska podczas IX Dni Fotografii – (2018) organizowanych przez Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Uczestniczka międzynarodowych warsztatów fotograficznych.

Piotr Targosz – ur. w 1979 roku w Bielsku-Białej. Artysta fotografik – członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik i organizator plenerów artystycznych, festiwali i konkursów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w Polsce i za granicą. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym główna nagroda w kategorii „Best Photography” na Festiwalu Audio Vizual organizowanym przez Royal Photographic Society. Piotr Targosz jest również laureatem nagrody Prezesa FCF na 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2014 r.

Krystyna Falkowska – członek PTF. Fotografka nagradzana w konkursach organizowanych przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne, Płocką Grupę Fotograficzną i Szeroki Kadr. Jej zdjęcia Płocka zgarnęły też laury w konkursie ”Mój Płock” organizowanym przez PTF i Książnicę Płocką.

Anna Jamowska – członek zarządu Płockiej Grupy Fotograficznej. Jej pasją jest fotografia makro, krajobrazowa, podróżnicza i portretowa. Uczestniczka wystaw zbiorowych m.in. udział w wystawie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka pt. “Stare i nowe oblicza Płocka” w 2014r. oraz w wystawie “Fotografowie płoccy” w 2020r. Nagradzana w konkursach organizowanych przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne i Płocką Grupę Fotograficzną. Zajęła II miejsce w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku pt. “Moja Kolegialna”. Współautorka zdjęć do książki Aliny Klocek pt.”Płocki Kompleks Rafineryjno-Petrochemiczny w latach 1959-2000 i jego wpływ na rozwój miasta i regionu”. Udział w wystawie „Fotografowie płoccy” w roku 2020.

Sławomir Kowalczykur.1962. Inżynier. Pasjonat fotografii krajobrazowej. Członek Płockiej Grupy Fotograficznej. Ukończył Międzynarodowe Forum Fotografii „ Kwadrat ” we Wrocławiu. Swoją pracę dyplomową pt. „ Owoce ” przygotował pod kierunkiem dr hab. Piotra Komorowskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego prace stanowiły scenografię do wystawianej we Wrocławiu w roku 2016 opery „Baron Cygański

Swoje prace wystawiał w:

– Gdańskim Muzeum Historycznym oddział na Zamku w Gniewie – 2006 r.

– Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu, wystawa dyplomowa MFF „ Kwadrat ” – 2008 r.

– Galerii „ Wisła ” w Płocku – wystawa „ Płoccy fotografowie ” – 2020 r.

W roku 2020 znalazł się w gronie 200 najlepszych fotografów krajobrazowych  w światowym konkursie fotografii, organizowanym przez portal „ 35Photo ”, wśród ponad 123 tysięcy fotografów ze 173 krajów.

Płockie Young Photo – wystawa fotografii młodych płockich fotografów wyłonionych w ramach prezentacji. Patrz : www.fotografiapolska.pl